Kontakt: Banská Bystrica +421 915 987 019 Bratislava +421 918 470 643

ÚVOD

Žiadna iná časť domu nie je vystavená tak vysokým nárokom ako strecha. Mala by poskytovať ochranu pred poveternostnými vplyvmi, chladom aj teplom a taktiež aj pred hlukom. Najpodstatnejšiu časť tejto ochrany zabezpečuje práve tepelná izolácia, ktorá by mala byť komplexná a teda tvoriť ochranu obydlia po celý rok a nie len v zimnom období.

Asi každý z nás sa už v lete stretol s nepríjemnou horúčavou v obytnom podkroví. Aj napriek tomu, že na trhu existujú rôzne typy izolačných materiálov, medzi najpoužívanejšie typy izolácie stále patrí minerálna vlna, polystyrén a izolácie na polyuretánovej báze. Problematika letného prehrievania však úzko súvisí práve s týmito „ľahkými“ izolantmi a vysvetlenie je veľmi zrozumiteľné - takto zateplenej konštrukcií jednoducho chýba dostatočná akumulačná schopnosť. Ak chceme letnému prehrievanie zamedziť, musíme v konštrukcií zabezpečiť akumulačnú vrstvu, ktorá toto prehrievaniu čo najviac spomalí. Kritickým je práve poludnie a popoludnie dňa kedy sa prehrievanie začína rapídne prejavovať. Cieľom je spomaliť teplotnú vlnu natoľko, aby sa začala prejavovať až vo večerných, alebo ideálne v nočných hodinách. Vonkajší vzduch je vtedy už oveľa chladnejší a tak konštrukcia, ktorá sa začala prehrievať vychladne prirodzenou cestou. Reálne tak nedochádza k nepríjemnému prehriatiu vzduchu v interiéri, ktorý môže dosahovať teplotu aj cez 30 °C. Takáto interiérová teplota je pre akúkoľvek činnosť človeka absolútne neprípustná.

S použitím drevovláknitej izolačnej dosky sa však tohto problému obávať nemusíte. Izolácia vyrábaná na báze dreva má podstatne vyššiu akumulačnú schopnosť ako bežné ľahké izolačné materiály. S jej použitím sa dom správa prirodzene v súlade s prírodou a to bez použitia klimatizácie, alebo iného podporného zariadenia na chladenie vzduchu (náklady na chladenie sú až 3 krát vyššie ako náklady na vykurovanie).